OK1KJV, radioklub Rakovník

Log SW       TRX <==> PC       ovladače, pastičky

Logovací SW

Níže v odkazech je odzkoušený sw. Samozřejmě každý operátor / klub má jiné požadavky a každý sw je vhodný na něco jiného.
Dobré je, že je již vžitý standart výměny dat ADIF, takže import spojení ze závodního logu do logu "databázového" je relativně snadné.
Výsledky z KV závodů jsou ve většině případů požadovány ve formátu CABRILO, který mají logy také již standartně.
Případně lze využít některý log convert sw
Výsledky z VKV závodů jsou vev většině případů požadovány ve formátu EDI

  • závodní deníky: N1MM cz manuál
    Win-Test
    TR4W
    RCKlog
    Writelog
    TLF
    Tučňák
    Atlanta Locator
    Fldigi

  • běžné deníky: Logger32 utility pro logger32 info od OK2PAD
    QSL bureau pro logger32
    DX4WIN
    HamLog.de
    CQRLOG
    UR5EQF info od OK1CJB
    DXkeeper
    Fast entry log
    logging sw info
    Post contest log LM

  • multimodes, engines: MM Hamsoft
    MixW

  • QSL agenda / QSL4U (OK2GZ)
  • pomocné sw BV7 (DF3CB)
    SW od SP7DQR
    Ham secretary (SP9AUV)
    QSL wizard (Alpine sw)
    Converter od DL1HW

  • ostatní, trénink morse: Rufz
    Kochova výuka CW
    uč se CW online
    okázka VENovy metody výuky CW VENova metoda info


    katalog odkazů... a další odkazy... a další odkazy...

    Připojení TRX k PC:

    Klíčování CW z PC a jednoduchého interface (doporučené je galvanické oddělení pomocí optočlenů) není většinou problém. Ve většině sw je funkční N6TR standartní zapojení interface z LPT nebo COM portu. Problém nastává v klíčování CW pomocí externí pastičky. V DOS verzi N6TR logu a pastičce připojené do LPT portu toto jednoduché připojení velmi dobře chodilo, ve WIN aplikacích již nastává problém s časováním, multitaskingem a ovladači. V Linux je to s pomocí CW Daemona lepší, zdá se však, že nejrozumějším řešením je použití WIN key externího bugu (tento komunikuje i s USB rozhraním, což je hlavně pro nové notebooky bez seriového i LPT portu důležité), nebo microHAM bugu, který také komunikuje s PC přes USB, navíc má spousty dalších vymožeností...
    Jednou z dalších možností je stavebnice klíče "Open CW keyer" postavený na Aurduinu s mnoha funkcemi a otevřeným SW (K3NG) s USB rozhraním a podporou WINKEY.
    SSB provoz lze zjednodušit (a ušetřit si hlasivky v závodě) s propojením TRX se zvukovou kartou PC a dobře nahranými paměťmi. Pro připojení se doporučuje galvanického oddělení pomocí NF transformátorku, dobře se hodí bezpečnostní transformátorek ze starých ČB televizorů.
    Pro RTTY a další datové provozy se TRX propojuje s PC zvukovou kartou, také nejlépe galvanicky oddělen pomocí NF transformátorků (jeden pro RX, druhý pro TX při AFSK provozu).


    Morse ovladače, pastičky:

    CW klíčování z PC je sice pohodlné, ale to pravé klíčování je pomocí ručního ovladače, pastičky. Velice hezký rozbor těchto pastiček napsal OK1RR v článcích "Anatomie pastiček" část 1 a část 2, detailnější fotky na odkazech stránek OK1IF, případně na stránkách N6TT. Pěkná kolekce konstrukcí jednopákových pastiček je k nahlédnutí na stránkách "sideswiper net klubu". Kolekce CW klíčů od UA3AO.
    V Amatérském radiu v roce 1987 vyšel návod na výrobu jednopádlové pastičky od OK2BFX (dnes OK2ON). Tato konstrukce vychází z původní konstrukce W8FYO.
    Moc pěknou konstrukci zveřejnil na svých stránkách OK2FJ.
    Konstrukce by měla splnit základní parametry ergonomie, snadné a trvalé nastavení zdvihu a samozřejmě by měla "vypadat". Důležitým parametrem je hmotnost celého ovladače, doporučuje se min. 1kg a "přilnavost" ke stolu, aby nedocházelo k nechtěnému posunu při klíčování. V moderních konstrukcích přejímají funkci vinuté pružiny permanentní magnety. Více od profesionálních výrobců v sekci zajímavé odkazy.










  • úvodní strana

    historie

    událo se

    kalendář

    pro začínající

    bazar

    zajímavé odkazy

    LOG / aktivita

    HamQTH.com